ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ
Дистанційна консультація та допомога.
тел.0506709715, вайбер 0660424443https://advokat-lutsk.blogspot.com
Свідомих батьків і матерів, що вчасно та добровільно виплачують аліменти на дитину - одиниці. В реальному житті ми спостерігаємо звичну ситуацію, коли мамі (рідше - батькові) потрібно буквально вибивати з колишньої другої половини кошти на утримання спільних дітей. Що робити, якщо елементарні прохання залишаються без уваги? Які існують заходи впливу, якщо утворився аліментний борг, та яка передбачена відповідальність за несплату аліментів? Адже коли мова йде про декількарічну заборгованість, сума може досягти неймовірного розміру. Тоді отримати які-небудь виплати зовсім не вдається.
Розповімо, яка існує відповідальність за ухилення від виплати аліментів. Ви дізнаєтесь, коли неплатнику загрожує штраф, а коли і більш суворе покарання. І що потрібно зробити, щоб стягнути з недбайливого батька борг.
Відповідальність за несплату аліментів
Перш за все, детально повідомимо, яка відповідальність і які санкції існують за невиплату аліментних зобов'язань. Отже, існує три види відповідальності:
• цивільна;
• адміністративна;
• кримінальна.
Цивільна відповідальність
Передбачена за порушення зобов'язань, які встановлені нормами цивільного права. У нашому випадку аліментник порушує положення, встановлені договором про виплату аліментів.
До боржника застосовується покарання у вигляді неустойки (пені). Ступінь вини не має значення: батько
Інший розмір неустойки може бути передбачено письмовою, нотаріально завіреною угодою про виплату аліментів.
Щоб притягти до відповідальності не платника, стягувачу слід подати до суду позов, в якому викласти вимоги про стягнення аліментної заборгованості та неустойки.
Адміністративна відповідальність
Така відповідальність передбачає більш суворе покарання за ухилення від виплати коштів на забезпечення дитини. Неплатнику загрожує не лише штраф, але й:
• арешт активів на банківських рахунках;
• арешт особистого майна;
• заборона виїзду в іншу країну;
• обмеження переміщення;
• позбавлення права на водіння автомобіля;
• позбавлення дозволу на мисливство.
В окремих випадках неплатника можна позбавити батьківських прав.
Притягти боржника до відповідальності можна, якщо така невиплата сталася неодноразово - її сума перевищує розмір платежів за 6 місяців.
Це питання також регулює ст. Стаття 183-1. Кодексу Ураїни про адміністративні правопорушення.
Несплата аліментів
Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, -
тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Несплата аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, -
тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, -
тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.
Примітка. Під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.
Рішення про притягнення боржника до адмінвідповідальності приймає співробітник виконавчої влади – державний виконавець та органи поліції.
Кримінальна відповідальність
Статтею 164 КК України передбачена кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати коштів на забезпечення неповнолітньої дитини, а також повнолітньої непрацездатної дитини. Як передбачалося, ризик кримінального переслідування та існуюче покарання повинні стимулювати батьків до виплати аліментних боргів.
Стаття містить дві частини - друга частина передбачає відповідальність більш сувору - якщо відносно батько вже притягувався до кримінальної відповідальності за ст. 164 ККУ.
Умисел боржника: суб'єктивні і об'єктивні причини несплати
Алиментна заборгованість виникає в силу різних причин. Життя складне і ситуації бувають різноманітні. Безумовно, захворювання, звільнення з роботи, переїзд в інше місто або на ПМЖ в іншу країну ускладнюють наше з вами існування. Але це не є причиною залишати дитину без фінансового забезпечення.
При виникненні заборгованості батько буде відповідати за законом: може бути притягнутий до цивільної відповідальності (зобов'язаний буде сплатити неустойку) або адміністративної (буде підданий штрафу, арешту майна та активів, позбавлений водійського посвідчення і таке інше).
Трапляється, що аліментний борг виник не з вини батьків. В даному випадку останній звільняється від виплати аліментної заборгованості.
Однак найчастіше боржник діє умисно. Якщо в його діях вбачаються ознаки злочину, такі дії тягнуть за собою кримінальну відповідальність. Крім того, невиплата аліментів повинна бути неодноразовою та систематичною. Що це означає?
Боржник буде притягнутий до кримінальної відповідальності, якщо він злісно ухиляється від забезпечення дитини. Поняття злісності - оціночне поняття. Суд вивчає причини виникненні боргу всебічно.
Крім цього, в діях аліментника повинні бути присутні інші ознаки, що свідчать про умисне ухилення від виплати аліментів. До таких ознак належать:
• знаходження боржника в розшуці за невиплату аліментів;
• приховування інформації про доходи;
• навмисний, з метою ухилення від сплати аліментів, переїзд з постійного місця проживання;
• тривала та безпричинна відсутність роботи, систематичні відмови від працевлаштування (при постановці особи на облік в центрі зайнятості);
• значний аліментний борг;
• невиконання вимог судового виконавця;
• тривала за часом несплата аліментів.
Навіть якщо присутній не один, а декілька ознак, що свідчать про те, що батько навмисне ухиляється від виплати аліментів, це не означає, що його можна притягнути за ст. 164 ККУ.
Аліментник повинен мати фактичну можливість перераховувати кошти на утримання дитини. Тобто борг повинен утворитися з вини батька та без поважної на те причини.
Коли боржник звільняється від сплати аліментної заборгованості?
Як ми відмітили раніше, склад злочину за невиплату коштів залежить від вини платника. Закон передбачив ситуації, при яких батько не може бути притягнутий до відповідальності. Більш того, звільняється від боргових зобов'язань. Такі ситуації виникають, якщо борг виник не з вини платника аліментів.
Так, особа звільняється від обов'язків по сплаті аліментного боргу та штрафних санкцій, якщо причиною несплати стали форс-мажорні обставини. Мова йдеться про непереборну силу, незалежну від платника. Наприклад, несплата сталася внаслідок стихійного лиха, техногенної катастрофи. Або платник перебував у районі бойових дій або в зоні проведення антитерористичної операції, значний час хворів, потрапив у ДТП і таке інше.
Вагомою причиною для відмови в порушенні кримінальної справи за несплату аліментів є вина сторонніх осіб. Іноді трапляється, що аліменти не були перераховані з-за помилки, допущеної працівником бухгалтерії або банківським співробітником. Або платник, в результаті недбалості виконавця або робітника суду, не був повідомлений про наявність виконавчого документа або порушення виконавчого провадження.
В даному випадку до адміністративної або кримінальної відповідальності притягуються особи, винні у несплаті аліментів. Батько, вина якого відсутня, звільняється від відповідальності.
Деякі аліментники помилково вважають, що при певних обставинах будуть звільнені від виплат на утримання дитини. Наприклад:
• в результаті інвалідності;
• при втраті працездатності (тимчасової або постійної);
• у разі звільнення з роботи;
• при виході на пенсію;
• при банкрутстві підприємства;
• при необхідності погашення кредитних зобов'язань;
• при наявності аліментних та інших цивільно-правових зобов'язань (при виплаті компенсації за моральну шкоду, встановлення аліментів на іншу дитину і таке інше).
Дані обставини не є підставою для припинення зобов'язань або анулювання заборгованості, що утворилася.
Покарання за несплату аліментів.
Які види покарання боржникам загрожують?
Неустойка, пеня, виконавчий збір.
До суми боргу щодня нараховується 1%. Крім цього, боржник зобов'язаний буде сплатити виконавчий збір за роботу судового виконавця.
Непрацевлаштований аліментник не звільняється від виплат. Суд накладе арешт на майно боржника, яке буде реалізовано з торгів. За рахунок виручених коштів погашається алиментная заборгованість.
Арешт рахунків у банку.
Активи боржника також є об'єктом для погашення боргу. Рахунки заарештують, спишуть необхідну суму, потім обмеження будуть зняті.
Штраф.
Штрафні санкції застосовують до боржників, які приховують реальні доходи, намагаючись уникнути аліментних стягнень. Позбавлення батьківства.
Позбавлення батьківських прав - досить часта процедура. Батьки зобов'язані утримувати свою неповнолітню дитину. В іншому разі суд має право позбавити їх батьківства.
Позбавлення права виїзду за кордон.
Тимчасові обмеження в праві полювання.
Обмеження в користуванні зброєю.
Позбавлення права керувати транспортними засобами.
Розмір аліментної заборгованості при цьому повинен становити суму, не менше шестимісячних виплат. Позбавити права керувати автомобілем або накласти інше покарання може виконавець - для цього не потрібно судове рішення. Раніше притягти боржника до адмінвідповідальності можна було лише в суді. А судова процедура могла затягнутися на декілька місяців.
Зараз же виконавцю, для винесення постанови, досить наступних підстав:
• наявність судового рішення чи іншого виконавчого документа, яким покладені на боржника аліментні зобов'язання;
Стосовно позбавлення водійських прав - судовий виконавець виносить постанову про позбавлення аліментника права керувати транспортними засобами. Батько зобов'язаний з'явитися в ФССП і здати водійські права. Тільки після того як заборгованість буде погашена і аліментник пред'явить квитанцію, чек або виписку, посвідчення буде повернуто.
Така міра дії практикується в багатьох державах. Вона дуже дієва, оскільки деякі батьки згодні сплатити борг і надалі справно платити гроші на власну дитину, ніж залишитися без особистого засоба пересування.
Разом з тим, існує обмеження для застосування даної санкції. Виконавець не зможе позбавити боржника права водіння автомобілем, якщо:
• розмір боргу незначний;
• платник є інвалідом;
• у сім'ї боржника є дитина-інвалід або повнолітній-інвалід 1 або 2 групи;
• транспортний засіб є єдиним джерелом для існування або способом забезпечити життєдіяльність (якщо, наприклад, боржник проживає у віддаленій області).
Обмеження пересування.
Батькам-неплатникам можуть відмовити у виїзді за кордон. Інформація про боржника передається виконавцем у зони прикордонного контролю, міграційні та візові організації.
Виправні роботи.
Дана санкція передбачена Кримінальним кодексом України - за злісне ухилення від сплати коштів. Злісного неплатника відправляють на примусові або виправні роботи строком до 1 року (у разі притягнення за частином 1 ст. 164 КК України), або до 3 років (за частиною 2 ст. 164 КК України).
Позбавлення волі.
Також передбачено санкцією ст. 164 ККУ. Термін покарання не може перевищувати 3 місяці.
Як притягнути боржника до відповідальності?
Питання щодо відповідальності за несплату аліментів відносно злісного неплатника більшою мірою залежить від активності стягувача.
Аліментоотримувачу слід звернутися з позовом, в якому викласти вимоги про стягнення грошей. Після того як суддя їх задовольнить, стягувач одержує виконавчий документ і направляє судовому виконавцю. Коротко процедура наступна:
Протягом 3 днів виконавець порушує справу та вживає заходів для стягнення боргу. В процесі перевірки співробітник ДВС:
• направляє запити за місцем працевлаштування боржника, в центр зайнятості;
• збирає інформацію про фінансову спроможність батька;
• викликає на бесіду аліментника;
• попереджає (під розпис) про необхідність сплати боргу та про можливості притягнення за ст. 164 ККУ.
Якщо боржник відмовляється добровільно погасити заборгованість, при цьому вагомі підстави для несплати відсутні, виконавець складає протокол про адмінправопорушення. Рішення про притягнення батьків до відповідальності приймає суд.
Буває, що судовий виконавець не діє або проводить заходи щодо відшкодування боргу неактивно. Аліментоотримувач має повне право подати заяву у виконавчу службу з вимогою притягнути неплатника до кримінальної відповідальності. Або направити скаргу на бездіяльність виконавця вищестоящому керівництву. У більшості випадків така активність значно прискорює процес по стягненню заборгованості.
Деякі етапи процесу щодо притягнення боржника до відповідальності вимагають більш детального розгляду.
Якщо кошти на дитину не виплачувалися тривалий час, виникає значний борг. Необхідно зробити точний розрахунок і дізнатися суму заборгованості. Хто цим займається?
Суму боргу розраховує виконавець. Іноді він, в силу завантаженості або інших обставин, тягне із розрахуном. Стягувачу потрібно і в даному випадку проявити ініціативу: направити виконавцю відповідну заяву.
Форма заяви довільна.
• У верхній частині вказують одержувача: назва регіонального управління ФССП, прізвище, ініціали виконавця.
• Вказують Ф. В. О. стягувача, адреси і номери телефонів.
• Заявник викладає обставини (власні дані і дані боржника, дату винесення судового рішення, дату порушення виконавчого провадження, дату і суму платежів).
• Викладає прохання: провести розрахунок утворився боргу.
• Документ підписується і датується.
Державний виконавець розглядає заяву і виносить постанову про розрахунок заборгованості. Надсилає стягувачеві довідку, де розписані суми і дати аліментних платежів, а також наявна заборгованість на момент подачі заяви. Така довідка є доказом при подачі позову про стягнення заборгованості.
Як ми відмітили раніше, склад злочину за невиплату коштів залежить від вини платника. Закон передбачив ситуації, при яких батько не може бути притягнутий до відповідальності. Більш того, звільняється від боргових зобов'язань. Такі ситуації виникають, якщо борг виник не з вини платника аліментів.
Так, особа звільняється від обов'язків по сплаті аліментного боргу та штрафних санкцій, якщо причиною несплати стали форс-мажорні обставини. Мова йдеться про непереборну силу, незалежну від платника. Наприклад, несплата сталася внаслідок стихійного лиха, техногенної катастрофи. Або платник перебував у районі бойових дій або в зоні проведення антитерористичної операції, значний час хворів, потрапив у ДТП і таке інше.
Вагомою причиною для відмови в порушенні кримінальної справи за несплату аліментів є вина сторонніх осіб. Іноді трапляється, що аліменти не були перераховані з-за помилки, допущеної працівником бухгалтерії або банківським співробітником. Або платник, в результаті недбалості виконавця або робітника суду, не був повідомлений про наявність виконавчого документа або порушення виконавчого провадження.
В даному випадку до адміністративної або кримінальної відповідальності притягуються особи, винні у несплаті аліментів. Батько, вина якого відсутня, звільняється від відповідальності.
Деякі аліментники помилково вважають, що при певних обставинах будуть звільнені від виплат на утримання дитини. Наприклад:
• в результаті інвалідності;
• при втраті працездатності (тимчасової або постійної);
• у разі звільнення з роботи;
• при виході на пенсію;
• при банкрутстві підприємства;
• при необхідності погашення кредитних зобов'язань;
• при наявності аліментних та інших цивільно-правових зобов'язань (при виплаті компенсації за моральну шкоду, встановлення аліментів на іншу дитину і таке інше).
Дані обставини не є підставою для припинення зобов'язань або анулювання заборгованості, що утворилася.
Покарання за несплату аліментів.
Які види покарання боржникам загрожують?
Неустойка, пеня, виконавчий збір.
До суми боргу щодня нараховується 1%. Крім цього, боржник зобов'язаний буде сплатити виконавчий збір за роботу судового виконавця.
Непрацевлаштований аліментник не звільняється від виплат. Суд накладе арешт на майно боржника, яке буде реалізовано з торгів. За рахунок виручених коштів погашається алиментная заборгованість.
Арешт рахунків у банку.
Активи боржника також є об'єктом для погашення боргу. Рахунки заарештують, спишуть необхідну суму, потім обмеження будуть зняті.
Штраф.
Штрафні санкції застосовують до боржників, які приховують реальні доходи, намагаючись уникнути аліментних стягнень. Позбавлення батьківства.
Позбавлення батьківських прав - досить часта процедура. Батьки зобов'язані утримувати свою неповнолітню дитину. В іншому разі суд має право позбавити їх батьківства.
Позбавлення права виїзду за кордон.
Тимчасові обмеження в праві полювання.
Обмеження в користуванні зброєю.
Позбавлення права керувати транспортними засобами.
Розмір аліментної заборгованості при цьому повинен становити суму, не менше шестимісячних виплат. Позбавити права керувати автомобілем або накласти інше покарання може виконавець - для цього не потрібно судове рішення. Раніше притягти боржника до адмінвідповідальності можна було лише в суді. А судова процедура могла затягнутися на декілька місяців.
Зараз же виконавцю, для винесення постанови, досить наступних підстав:
• наявність судового рішення чи іншого виконавчого документа, яким покладені на боржника аліментні зобов'язання;
Стосовно позбавлення водійських прав - судовий виконавець виносить постанову про позбавлення аліментника права керувати транспортними засобами. Батько зобов'язаний з'явитися в ФССП і здати водійські права. Тільки після того як заборгованість буде погашена і аліментник пред'явить квитанцію, чек або виписку, посвідчення буде повернуто.
Така міра дії практикується в багатьох державах. Вона дуже дієва, оскільки деякі батьки згодні сплатити борг і надалі справно платити гроші на власну дитину, ніж залишитися без особистого засоба пересування.
Разом з тим, існує обмеження для застосування даної санкції. Виконавець не зможе позбавити боржника права водіння автомобілем, якщо:
• розмір боргу незначний;
• платник є інвалідом;
• у сім'ї боржника є дитина-інвалід або повнолітній-інвалід 1 або 2 групи;
• транспортний засіб є єдиним джерелом для існування або способом забезпечити життєдіяльність (якщо, наприклад, боржник проживає у віддаленій області).
Обмеження пересування.
Батькам-неплатникам можуть відмовити у виїзді за кордон. Інформація про боржника передається виконавцем у зони прикордонного контролю, міграційні та візові організації.
Виправні роботи.
Дана санкція передбачена Кримінальним кодексом України - за злісне ухилення від сплати коштів. Злісного неплатника відправляють на примусові або виправні роботи строком до 1 року (у разі притягнення за частином 1 ст. 164 КК України), або до 3 років (за частиною 2 ст. 164 КК України).
Позбавлення волі.
Також передбачено санкцією ст. 164 ККУ. Термін покарання не може перевищувати 3 місяці.
Як притягнути боржника до відповідальності?
Питання щодо відповідальності за несплату аліментів відносно злісного неплатника більшою мірою залежить від активності стягувача.
Аліментоотримувачу слід звернутися з позовом, в якому викласти вимоги про стягнення грошей. Після того як суддя їх задовольнить, стягувач одержує виконавчий документ і направляє судовому виконавцю. Коротко процедура наступна:
Протягом 3 днів виконавець порушує справу та вживає заходів для стягнення боргу. В процесі перевірки співробітник ДВС:
• направляє запити за місцем працевлаштування боржника, в центр зайнятості;
• збирає інформацію про фінансову спроможність батька;
• викликає на бесіду аліментника;
• попереджає (під розпис) про необхідність сплати боргу та про можливості притягнення за ст. 164 ККУ.
Якщо боржник відмовляється добровільно погасити заборгованість, при цьому вагомі підстави для несплати відсутні, виконавець складає протокол про адмінправопорушення. Рішення про притягнення батьків до відповідальності приймає суд.
Буває, що судовий виконавець не діє або проводить заходи щодо відшкодування боргу неактивно. Аліментоотримувач має повне право подати заяву у виконавчу службу з вимогою притягнути неплатника до кримінальної відповідальності. Або направити скаргу на бездіяльність виконавця вищестоящому керівництву. У більшості випадків така активність значно прискорює процес по стягненню заборгованості.
Деякі етапи процесу щодо притягнення боржника до відповідальності вимагають більш детального розгляду.
Якщо кошти на дитину не виплачувалися тривалий час, виникає значний борг. Необхідно зробити точний розрахунок і дізнатися суму заборгованості. Хто цим займається?
Суму боргу розраховує виконавець. Іноді він, в силу завантаженості або інших обставин, тягне із розрахуном. Стягувачу потрібно і в даному випадку проявити ініціативу: направити виконавцю відповідну заяву.
Форма заяви довільна.
• У верхній частині вказують одержувача: назва регіонального управління ФССП, прізвище, ініціали виконавця.
• Вказують Ф. В. О. стягувача, адреси і номери телефонів.
• Заявник викладає обставини (власні дані і дані боржника, дату винесення судового рішення, дату порушення виконавчого провадження, дату і суму платежів).
• Викладає прохання: провести розрахунок утворився боргу.
• Документ підписується і датується.
Державний виконавець розглядає заяву і виносить постанову про розрахунок заборгованості. Надсилає стягувачеві довідку, де розписані суми і дати аліментних платежів, а також наявна заборгованість на момент подачі заяви. Така довідка є доказом при подачі позову про стягнення заборгованості.
Судовий наказ чи позовна заява про стягнення боргу.
Отримавши від виконавця довідку про заборгованість, отримувач аліментів звертається до суду з вимогою про стягнення боргу. Для цього складає заяву про видачу судового наказу.
У документі вказується наступна інформація:
• найменування суду, який буде розглядати заяву;
• дані заявника: П.І.Б., місце проживання;
• дані боржника: П.І.Б., адреса, місце роботи;
• обставини звернення: відсутність виплат, розмір аліментних зобов'язань і заборгованості;
• вимога про стягнення боргу;
• перелік документів, що підтверджують підстави для стягнення коштів (рішення суду або Договір про утримання дитини), а також наявність боргу (довідка виконавця про розмір заборгованості);
• список документів, що додаються до заяви (копії паспорта, свідоцтва про розлучення або шлюб, свідоцтва про народження дитини, довідки з місця роботи та проживання);
• підпис, дата.
Документ направляється в суд за місцем проживання боржника. Стягувач може зробити це особисто або через представника (в останньому випадку представник діє за дорученням).
Термін розгляду заяви - 3 дні. Судова процедура у даній категорії справ спрощена - сторони не беруть участі в судовому процесі. Після розгляду заяви суддя видає наказ, який надсилає стягувачеві та платнику. Судовий наказ набирає чинності через 10 днів. Такий термін дається на його оскарження. Далі документ слід направити державним виконавцям, які займуться стягненням заборгованості.
При оскарженні судового наказу, вища інстанція може його скасувати. Заявник повинен повторно звернутися до суду, однак не з заявою, а з позовом про стягнення аліментів. Заява в такому разі розглядається в порядку позовного судочинства.
Притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
Як ми відзначили раніше, при наявності ознак злочину відповідальність за несплату аліментів може бути навіть кримінальна - боржника можна притягти за ст. 164 КК України.
Ініціювати порушення кримінальної справи повинен виконавець, який розглядає провадження. У випадку його бездіяльності, аліментоотримувач має право особисто подати заяву про притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
Форма документа, довільна. У заяві зазначають:
• дані одержувача - П.І.Б., місце проживання, номер телефону;
• інформацію про боржника - П.І.Б., місце проживання, роботи, номери телефонів;
• суть обставин: наявність угоди або рішення суду, суму і форму встановлених аліментних виплат, були виплати раніше і в яких сумах, наявну суму аліментного обов'язку;
• вимога залучити боржника до відповідальності;
• підпис, дата.
Зразок заяви про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ст. 164 ККУ
Дана заява є підставою для проведення перевірки та реєстрації кримінального провадження у відношенні боржника.
Отримавши від виконавця довідку про заборгованість, отримувач аліментів звертається до суду з вимогою про стягнення боргу. Для цього складає заяву про видачу судового наказу.
У документі вказується наступна інформація:
• найменування суду, який буде розглядати заяву;
• дані заявника: П.І.Б., місце проживання;
• дані боржника: П.І.Б., адреса, місце роботи;
• обставини звернення: відсутність виплат, розмір аліментних зобов'язань і заборгованості;
• вимога про стягнення боргу;
• перелік документів, що підтверджують підстави для стягнення коштів (рішення суду або Договір про утримання дитини), а також наявність боргу (довідка виконавця про розмір заборгованості);
• список документів, що додаються до заяви (копії паспорта, свідоцтва про розлучення або шлюб, свідоцтва про народження дитини, довідки з місця роботи та проживання);
• підпис, дата.
Документ направляється в суд за місцем проживання боржника. Стягувач може зробити це особисто або через представника (в останньому випадку представник діє за дорученням).
Термін розгляду заяви - 3 дні. Судова процедура у даній категорії справ спрощена - сторони не беруть участі в судовому процесі. Після розгляду заяви суддя видає наказ, який надсилає стягувачеві та платнику. Судовий наказ набирає чинності через 10 днів. Такий термін дається на його оскарження. Далі документ слід направити державним виконавцям, які займуться стягненням заборгованості.
При оскарженні судового наказу, вища інстанція може його скасувати. Заявник повинен повторно звернутися до суду, однак не з заявою, а з позовом про стягнення аліментів. Заява в такому разі розглядається в порядку позовного судочинства.
Притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
Як ми відзначили раніше, при наявності ознак злочину відповідальність за несплату аліментів може бути навіть кримінальна - боржника можна притягти за ст. 164 КК України.
Ініціювати порушення кримінальної справи повинен виконавець, який розглядає провадження. У випадку його бездіяльності, аліментоотримувач має право особисто подати заяву про притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
Форма документа, довільна. У заяві зазначають:
• дані одержувача - П.І.Б., місце проживання, номер телефону;
• інформацію про боржника - П.І.Б., місце проживання, роботи, номери телефонів;
• суть обставин: наявність угоди або рішення суду, суму і форму встановлених аліментних виплат, були виплати раніше і в яких сумах, наявну суму аліментного обов'язку;
• вимога залучити боржника до відповідальності;
• підпис, дата.
Зразок заяви про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ст. 164 ККУ
Дана заява є підставою для проведення перевірки та реєстрації кримінального провадження у відношенні боржника.
Я настільки вдячний Elegantloanfirm за те, що ви допомогли мені отримати кредит у розмірі 600 000,00 доларів США за допомогою кредитного працівника Расса Гаррі, що я вам вічно вдячний. Моє життя перевернулося, мої фінанси влаштувалися, я зараз володію бізнесом, який я використовую для піклування про потреби моїх сімей. Я так вам вдячний, містере Русс, і Бог вас благословить. Ви можете зв’язатися з ними за фінансовою допомогою електронною поштою: Elegantloanfirm@hotmail.com для отримання фінансової допомоги.
ВідповістиВидалити