Отцы-должники больше всего обеспокоены срывом деловой поездки за границу или на отдых
Доказать платежеспособность отца и вынудить его заботиться о ребенке стало легче. Самым эффективным инструментом оказалось ограничение выезда за границу. В свою очередь изъятие водительских прав может затянуться на месяцы и даже годы, сообщает Газета Закон и Бизнес. Фото: ИА «Башинформ
Чого бояться
Уже місяць діє закон про посилення відповідальності за несплату аліментів. І серед заходів найефективнішим адвокати назвали обмеження виїзду за кордон. Саме цього найбільше побоюються клієнти — повідомили на засіданні комітету з цивільного, сімейного та спадкового права Асоціації правників України. Адже процедура детально прописана і підтримується наказами Міністерства юстиції та Міністерства внутрішніх справ щодо співпраці з прикордонними службами. Працівники останніх перевіряють громадян через реєстр боржників. Тому для вільного пересування необхідно виконувати аліментні зобов’язання. А як бути з тими, хто до іншої країни не виїжджає?
Нагадаємо: закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 6.02.2018 передбачає кілька заходів для тих, хто має шестимісячний борг перед дитиною:
• обмеження виїзду за кордон;
• вилучення посвідчення водія;
• вилучення права на полювання та права на носіння зброї.
У Кодексі про адміністративні правопорушення також визначено обов’язок відпрацювати борг на суспільно корисних роботах строком від 120 до 240 годин. А призначена заробітна плата піде на користь позивача.
Крім того, за ст.9 закону «Про виконавче провадження», боржник не зможе продати, поміняти або передати майно у спадок. Нотаріус має його перевірити за державним реєстром і за наявності боргу — відмовити в укладанні правочину й повідомити виконавчу службу. А це, відповідно, дасть нові можливості для стягнення аліментів.
Такі новели не є чимось оригінальним. Подібна практика існує в багатьох країнах: Великій Британії, США, Канаді, Ізраїлі, Фінляндії, Польщі. В більшості випадків — це обмеження права керування транспортним засобом.
В Україні власників авто багато, але в нас немає дієвого механізму реалізації цієї норми. Повідомлення про тимчасове обмеження права на водіння правники відправляють до сервісного центру МВС, там ставлять відмітку, але посвідчення водія вилучають, коли зупинять боржника на дорозі. А це може статися через кілька місяців, а то й років.
Як це працює
На практиці поки що не все виходить гладко. Державний виконавець складає протокол і направляє його до суду. Але під час розгляду справи в протоколах виявляють недоліки й повертають їх на доопрацювання. «Причина — боржник не був повідомлений про відкриття виконавчого провадження», — говорить голова комітету Ірина Морозова.
«Виконавці справді спочатку не розуміли, як діяти, бо такої компетенції в них раніше не було», — зауважив головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Роман Сидоренко. Але протягом місяця спеціальні групи проводили навчання в регіонах, тому зараз проблем не повинно бути.
Також Р.Сидоренко пояснив, що слід вважати 6-місячним боргом: суму, що перевищує сукупні виплати за 6 місяців. І немає значення, за який проміжок часу — за півроку чи рік. А от стосовно того, чи можна до сьогоднішніх боржників застосовувати нові форми обмеження, відповіді можуть бути різними. Начебто закон набрав чинності і його дія поширюється на всіх безвідповідальних аліментників. Але є випадки, коли суд приймає інше рішення.
«Моя суб’єктивна точка зору, що суди правильно виносили рішення про закриття проваджень в адміністративних справах. Адже закон не може мати зворотної сили. Має пройти 6 місяців: тоді людина знає, що є новий закон, нові наслідки», — сказав Р.Сидоренко. Втім, довідки-розрахунки стягувачам виконавці все ж видають.
Державний виконавець готує документ і направляє боржнику повідомлення про розгляд адміністративного правопорушення щодо нього із запрошенням прийти і дати пояснення. Якщо причини несплати аліментів поважні, боржнику можуть дати відстрочку або призначити графік поступового погашення. Втім, у більшості випадків ніхто не приходить. Адміністративна справа перебуває у начальника відділу примусового виконання 10 днів і направляється на розгляд до суду.
За рішенням суду виконавець виносить постанови про тимчасові обмеження виїзду за кордон, керування транспортним засобом, права на полювання і носіння зброї. Всі чотири — в один конверт, адже це матиме для боржника більший ефект. Обмеження не стосуються тих, хто в такий спосіб заробляє собі на життя або користується авто через інвалідність. До цієї категорії належать водії, ті, хто проходить військову службу, учасники бойових дій. Але тут у складному становищі опиняються ті, хто працює нелегально, наприклад далекобійники.
Доведення з обох сторін
Саме ж доведення платоспроможності особи для нарахування аліментів стало легшим. Сімейний кодекс визначає: при обчисленні розміру щомісячних виплат ураховується наявність нерухомого і рухомого майна, будь-яких коштів. Це може бути квартира, яку розлучений чоловік здає в оренду, великий будинок, який потребує догляду, а отже, і наявності грошей. Автомобіль, яким особа може не володіти, але обслуговувати і купувати пальне власним коштом. Навіть наявність кредитів і дорогої техніки свідчить про те, що в людини є певний фінансовий рівень, хоча вона має статус безробітної. Заявник про все це зазначає, а відповідач уже доводить походження статків.
Зрештою захисту прав тепер потребують самі платники аліментів — уважають адвокати. Найбільша проблема: у щомісячних виплатах їх призначення і термін не вказуються. Тож формально стягувач може заявити про заборгованість за аліментами. Якщо суми виплат були однакові й відповідали вказаним у документах — виконавець може визначити їх як аліменти. Якщо ж суми різні, наприклад, були додаткові витрати на ліки чи подарунки, то платник буде змушений звертатися до суду.
Ще один важливий аспект — права батька щодо дитини. За законом, він має право на спілкування з нею один — два рази протягом тижня ввечері й кожні другі вихідні місяця. На практиці виходить не так: колишня дружина (а найчастіше з дитиною залишається саме вона) не відчиняє дверей або відчиняє й каже, що дитина не хоче спілкуватися з батьком. Найменший член родини стає засобом впливу дорослих одне на одного.
У США цей дисбаланс регулюється законом, розповіла член комітету Ольга Лепіхіна. По-перше, в таких справах у дитини є адвокат, послуги якого батьки оплачують порівну, і захищає він інтереси неповнолітнього, а не дорослих. По-друге, батьки можуть ділити опіку на двох: жити поряд і брати сина чи доньку на місячне проживання по черзі.
В Україні права батьків також із часом урівняють, впевнені адвокати. Адже багато різних громадських об’єднань зацікавлені в цьому. Ще один момент: платоспроможні батьки, які сплачують чималі аліменти, часто незадоволені доглядом за дитиною. Тож рано чи пізно таке лобі подіє.
Автор статьи: Надежда Музлова
Коментарі
Дописати коментар